100. obletnica konca prve svetovne vojne

Letos mineva sto let od konca enega najbolj krvavih obdobij na Slovenskem. 1915 je Italija napovedala vojno Avstro-Ogrski monarhiji in odprla se je soška fronta, ki je v dvanajstih bitkah zahtevala tisoče življenj na obeh vojskujočih se straneh. Zaradi vojne je trpelo tudi civilno prebivalstvo, splošno pomanjkanje, lakota, aretacije, zaplembe, taborišča, internacija in streljanje talcev so bila nekaj vsakdanjega na okupiranih ozemljih. Premirje je bilo dokončno podpisano 11. novembra 1918 v poveljniškem vagonu generala Ferdinanda Focha. Po podpisu premirja je Foch izrekel preroške besede: “To ni mir. To je le dvajsetletno premirje,” je povedal, pa čeprav druga svetovna vojna še ni bila na vidiku. Učenci tretjega triletja so si prizorišče dogajanja ogledali pretekli teden. Obiskali so si Kobariški muzej, slap Kozjak, se sprehodili po “kavernah” in si ogledali rojstno hišo Simona Gregorčiča. Z razstavo v četrtek in petek, 15. in 16. novembra smo obeležili 100. obletnico na način, da spet in spet opominjamo tudi mi, da je mir edina prava izbira.

foto utrinki

(Skupno 32 obiskov, današnjih obiskov 1)