Gripa

• DSCN2585-001
  • DSCN2586-001
  • DSCN2587-001

V zadnjih dneh se  povečuje število bolnikov z gripo.  Pričakujemo, da se bo število obolelih v prihodnjih tednih povečalo, zato želimo s priložnostno razstavo opozoriti na preventivne ukrepe, s katerimi se lahko zaščitimo pred boleznijo.

Gripa je akutna virusna bolezen dihal, ki se zelo hitro širi. Pri nas se pojavlja predvsem v zimskih mesecih in ogroža celotno prebivalstvo, še posebno starejše ljudi, bolnike s kroničnimi srčnimi, pljučnimi, presnovnimi in drugimi boleznimi ter majhne otroke in nosečnice.

Vsako sezono zboli od pet do deset odstotkov prebivalcev.

Za preprečevanje širjenja bolezni  Nacionalni inštitut za javno zdravje  priporoča:

• redno in temeljito umivanje rok z milom in vodo;
  • pri kihanju ali kašljanju si usta pokrijemo s papirnatim robčkom za enkratno uporabo ali kihamo oziroma kašljamo v rokav;
  • če zbolimo in bi lahko imeli gripo, ostanemo doma;
  • redno čistimo površine in predmete z vodo in detergentom;
  • redno zračimo prostore;
  • izogibamo se prostorom, kjer se zadržuje veliko ljudi;
  • najučinkovitejša zaščita pred gripo pa je vsakoletno cepljenje.

Vodja tima Zdrave šole

Suzana Bizjak Šenekar